Sprawdź oferty i wybierz swojego                   Mentora Forex
Otwierasz swój pierwszy rachunek?
Skontaktuj się z nami i zyskaj dodatkowe korzyści
Poznaj atrakcyjne oferty brokerów

Wybory w Grecji – reperkusje.

Niedzielne wybory w Grecji to wydarzenie, które może być kluczowe dla strefy euro w nadchodzących miesiącach. Co więcej, może być to najważniejsze wydarzenie 2015, biorąc pod uwagę jego potencjalny wpływ na wynik wyborów w innych krajach bloku. Przy okazji, należy podkreślić silny związek między SYRIZĄ a hiszpańską partią Podemos, co potwierdziła obecność lidera tej drugiej partii Pablo Iglesiasa na podium podczas celebracji wygranej przez lidera SYRIZY Alexisa Tsiprasa (zobacz zdjęcie). Zwycięstwo SYRIZY może zwiększyć popularność Podemos w Hiszpanii, co byłoby jeszcze bardziej kluczowe dla strefy euro niż wygrana SYRIZY w Grecji, z uwagi na wybory parlamentarne w Hiszpanii zaplanowane na jesień.

graph

Wczoraj, kurs EUR wzrósł, ponieważ rynek spodziewał się zwycięstwa SYRIZY i wynik greckich wyborów nikogo nie zdziwił. Wygrana partii Tsiprasa została już wcześniej wliczona w ceny. Co więcej, przed wyborami, lider SYRIZY  zaczął łagodzić swoje wypowiedzi, kierując się w stronę politycznego środka – potwierdziło to uformowanie koalicji z umiarkowanie konserwatywną partią Niezależni Grecy, co nieco uspokoiło rynek. Mimo to, spodziewam się, że wynik wyborów może przynieść jeszcze wiele niespodzianek dla rynku FX. Grecka prasa podała, że nowy rząd ma już przygotowane akty prawne, które jest gotów wysłać do Parlamentu, aby zmienić niektóre z reform strukturalnych wprowadzonych w ramach programu naprawczego Trojki. Pożyczkodawcy Grecji na pewno nie spojrzą na taki krok łagodnym okiem. Jeśli te akty prawne zostałyby przyjęte, to zwiększyłyby napięcie wokół Grecji w momencie, gdy kraj kończy swój pięcioletni program pomocowy (w lutym). Istnieje zagrożenie, że greckie banki pozostaną bez płynności finansowej – są one zależne od finansowania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ale ten przestrzegł, że wstrzyma swoje wsparcie, jeśli Grecja zmieni warunki towarzyszące otrzymaniu pomocy finansowej od swoich pożyczkodawców.
Obecnie, głównym tematem na rynku są nowe warunki dotyczące spłaty greckiego zadłużenia. Ale według mnie, nie powinna być to kluczowa kwestia. Tak jak FT zauważył wczoraj, zapadalność greckich obligacji jest już dosyć długa (średnia – 16,5 roku, dwa razy dłuższa niż w przypadku Włoch lub Niemiec) a Europa jest gotowa na ich wydłużenie. Ważne są raczej dwie inne kwestie: perspektywy fiskalne oraz reformy strukturalne. Co do pierwszej kwestii, rząd w Atenach pracuje nad tym, aby zagwarantować sobie znaczną nadwyżkę w budżecie, ale ma trudności ze ściąganiem podatków (zwłaszcza przed wyborami), co skutkuje dużym deficytem. Pytaniem jest, czy grecki rząd będzie chciał podwyższyć podatki, aby osiągnąć swoje cele budżetowe, czy może Bruksela zgodzi się na obniżenie tych celów. Co do reform strukturalnych, to wiele zależy od tego, jaka legislacja zostanie wdrożona przez nowy rząd i czy Bruksela ją zaakceptuje. Na razie, wiele wskazuje na to, że obie strony nie znalazły wspólnego języka.

Najlepszy scenariusz: EU łagodzi cele dla Grecji i wydłuża zapadalność greckiego długu. W zamian, grecki rząd potwierdza, że jest zaangażowany w przeprowadzenie reform strukturalnych. Jednak, będzie to raczej trudne z SYRIZĄ u sterów. Jest jedna opcja: partia ta może zdecydować się na taki krok, twierdząc, że jest to jedyny sposób na uratowanie koalicji z Niezależnymi Grekami. EUR może chwilowo się ustabilizować, ale później znów znajdzie się pod presją z powodu programu QE EBC.
Najgorszy scenariusz: Brak porozumienia. Uczestnicy sporu nie osiągają porozumienia do lipca/sierpnia, gdy Ateny muszą spłacić obligacje o wartości 6,7 miliarda EUR a Grecja ogłasza bankructwo. Kraj albo musi zmagać się z kontrolą kapitału, albo opuszcza strefę euro. Dramat dla EUR.
Umiarkowany scenariusz: Brak porozumienia, ale uniknięcie bankructwa. Wymagałoby to albo nowych wyborów, albo zmiany koalicji. Tym niemniej, nawet taki scenariusz jest negatywny dla EUR. EUR kontynuuje osłabienie z powodu napięcia wokół Grecji oraz programu QE EBC.
CHF osłabił się w reakcji na wynik wyborów w Grecji, które okazały się zgodne z oczekiwaniami, co sugeruje, że zmniejsza się awersja do ryzyka. Jednak, waluta Szwajcarii może umocnić się w nadchodzących tygodniach, jeśli napięcie wokół Grecji utrzyma się.
RUB słabnie w reakcji na decyzję Standard & Poor’s, który obniżył rating Rosji do poziomu, który znajduje się poniżej tego w klasyfikacji Moody’s i Fitch – w tych dwóch agencjach, rating Rosji znajduje się na najniższym poziomie inwestycyjnym. Dodatkowo, S&P umieścił rating Rosji na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki. RUB osłabiły także informacje o zwiększającym się napięciu na Ukrainie oraz możliwości wprowadzenia dodatkowych sankcji na Moskwę.
>Zaplanowane na dziś publikacje danych i wydarzenia ekonomiczne: Dziś, rynek pozna pierwszy odczyt PKB UK w czwartym kwartale – analitycy spodziewają się przyspieszenia tempa wzrostu wobec trzeciego kwartału. Jednak, z uwagi na rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej w październiku i listopadzie, nie bylibyśmy zdziwieni danymi gorszymi od oczekiwań. Takie dane, wraz ze spowolniającą inflacją, mogłyby przekonać rynek, że do podwyżki stóp procentowych nie dojdzie do wyborów w maju, co utrzymałoby presję na GBP/USD.


W USA, dojdzie do publikacji danych o zamówieniach na dobra trwałe w grudniu. Analitycy spodziewają się, że liczba zamówień wzrośnie wobec poprzedniego miesiąca. Dotyczy to także zamówień po wyłączeniu urządzeń transportowych. Według prognoz, indeks cen domów S&P/Case-Shiller spadł w listopadzie wobec października. Na dziś zaplanowane są także publikacje indeksu Richmond Fed dla sektora przemysłu, indeksu nastrojów konsumentów Conference Board oraz wstępnego indeksu Markit PMI dla sektora usług – wszystkie wskaźniki dotyczą stycznia i, według prognoz, mają wskazać na poprawiające się warunki gospodarcze w USA, co wsparłoby USD.
Na wtorek nie zaplanowano wystąpień przedstawicieli globalnych banków centralnych.
Przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC: FOMC będzie musiał wziąć pod uwagę dwa czynniki. Z jednej strony, warunki w amerykańskiej gospodarce poprawiają się szybciej niż oczekiwano. Z drugiej strony, pogarsza się sytuacja w globalnej gospodarce. Na którym czynniku skoncentruje się FOMC? Z doświadczenia wiem, że Rezerwa Federalna (Fed) zazwyczaj koncentruje się na czynnikach krajowych, dlatego też, nie spodziewam się w tym miesiącu zmian w tonie komunikatu FOMC.
W USA, warunki na rynku pracy poprawiły się szybciej od oczekiwań. Stopa bezrobocia wynosząca 5,6% znajduje się prawie na poziomie, który Fed postrzega jako „pełne zatrudnienie” – 5,2%-5,5%. Kluczowym czynnikiem, który powstrzymuje bank centralny USA przed podniesieniem stóp procentowych jest niska inflacja. Zarówno inflacja dotycząca wynagrodzeń jak i cen znajduje się poniżej celu banku. Dotyczy to zwłaszcza wzrostu wynagrodzeń. Niska inflacja spowoduje, że Fed będzie „cierpliwy”, jeśli chodzi o potencjalne podwyższenie stóp procentowych mimo lepszych wyników dotyczących zatrudnienia. Niektórzy ekonomiści są jednak zdania, że inflacja dotycząca wynagrodzeń może wkrótce przyspieszyć z powodu poprawiających się warunków na rynku pracy. Jeśli FOMC zgodzi się z tymi opiniami, to nic nie stanie na przeszkodzie, aby podnieść stopy w okolicach połowy tego roku.
Z drugiej strony, poza USA, trend jest zupełnie inny. Banki centralne Kanady, Danii i strefy euro złagodziły w ostatnim czasie politykę pieniężną z powodu zagrożenia deflacją. Mimo to, myślę, że działania Fedu będą inne. Mimo tego, że niektóre stany mogą zostać osłabione przez spadające ceny ropy naftowej, tak samo jak niektóre banki, to ogólnie, tańsza ropa jest korzystna dla amerykańskiej gospodarki i może nawet wpłynąć na przyspieszenie inflacji (ceny energii spadną, ale wzrosną ceny innych produktów z powodu wyższego popytu). Co więcej, na ostatnim posiedzeniu, FOMC stwierdził: „mimo że prognozowana ścieżka dolara została zrewidowana w górę, to przedstawiciele zrewidowali w dół swoje prognozy dotyczące tego, jak bardzo umocnienie dolara od ostatniego lata ograniczy prognozowany wzrost realnego PKB.” Widać więc, że Komitet dyskutował już na temat mocniejszego dolara oraz jego wpływu na gospodarkę USA i doszedł do wniosku, że nie stanowi to wielkiego zagrożenia.
W rezultacie, nadal spodziewam się, że FOMC może podwyższyć stopy w połowie tego roku. Komitet może zignorować wolny wzrost wynagrodzeń, gdy takie wskaźniki jak National Federation of Independent Businesses będą nadal sygnalizować trend wzrostowy a dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym będą wskazywać na zwyżkę etatów powyżej 200.000 co miesiąc. Dlatego też, spodziewam się, że w tym tygodniu sygnały płynące z FOMC pozostaną bez zmian wobec poprzednich posiedzeń.

EUR/USD nieco poniżej oporu na poziomie 1,1315

graph

  • Wczoraj, kurs EUR/USD lekko wzrósł a obecnie znajduje się nieco poniżej poziomu oporu wynoszącego 1,1315 (R1). Nasze krótkookresowe wskaźniki momentum sygnalizują, że odbicie może być jeszcze przez pewien czas kontynuowane. Wyraźny wzrost powyżej bariery oporu 1,1315 (R1) mógłby wywołać dalsze zwyżki w kierunku poziomu 1,1460, czyli dołka z 16 stycznia. Jednak, z uwagi na fakt, że kurs znajduje się poniżej czarnej linii trendu spadkowego, to według mnie, krótkookresowe perspektywy pozostają negatywne – dlatego też, traktowałbym obecne odbicie i jego możliwą kontynuację jako chwilową korektę zwyżkową przed kolejną falą spadków. Perspektywy długoterminowe także pozostają spadkowe. W strukturze cen można zaobserwować wyższe szczyty i dołki poniżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej. Dlatego też, spodziewam się, że sprzedający przejmą niedługo kontrolę i spowodują spadek kursu poniżej 1,1100 (S1). Taki ruch mógłby wywołać dalszą falę spadków w kierunku kolejnego poziomu wsparcia 1,1025 (S2), czyli szczytu z 1 września 2003.
  • Wsparcie: 1,1100 (S1), 1,1025 (S2), 1,1000 (S3)
  • Opór: 1,1315 (R1), 1,1460 (R2), 1,1540 (R3)

 

27.01.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap żadnej atrakcyjnej promocji brokerów oraz bądź na bieżąco jakie wartościowe szkolenia forex i kursy odbędą się w najbliższym czasie.

Reklama